ده عضو خانواده‌ی «خان‌شیرین» چگونه تیرباران شدند؟

دوشنبه 20 آذر 1396 08:11 ب.ظ

 

ده عضو خانواده‌ی «خان‌شیرین» چگونه تیرباران شدند؟

 • ده عضو خانواده‌ی «خان‌شیرین» چگونه تیرباران شدند؟

  زینب پیرزاد
  توضیح: در این رویداد، نام قاتل و مسوول اجرای این حادثه‌ی وحشت‌ناک «خان شیرین» است و به همین ترتیب، سرپرست خانواده‌یی که آماج این حمله بوده نیز «خان شیرین» نام دارد.
  جمعه‌شب (۱۷قوس) ۱۰ تن از اعضای یک خانواده در خیرخانه، شمال کابل، توسط افراد مسلح تیرباران شدند. براساس گفته‌های نزدیکان خانواده‌ی خان‌شیرین، شب‌هنگام چهار فرد مسلح با لباس نظامی وارد یک خانه‌ی مسکونی در منطقه‌ی پنج‌صدفامیلی خیرخانه می‌شوند و ده تن را به قتل رسانده و دو نفر را زخمی می‌کنند. در میان کشته‌شدگان چهار زن و شش مرد حضور دارند که سه تن آن‌ها کودک‌اند. گفته می‌شود که فرد متهم با خانواده‌ی قربانی دعوای حقوقی داشته و قاتل یکی از خانه‌های خان‌شیرین-مردی که در این حادثه ده عضو خانواده‌اش ر از دست داده-را به دوصد هزار افغانی به گرو گرفته بوده است.
  به‌گفته‌ی اعضای خانواده‌ی کشته‌شدگان، عاملان این رویداد سال گذشته نیز با آن‌ها و حوزه‌ی پانزده‌هم امنیتی یک درگیری ۳۲ ساعته داشته‌اند. پس از آن درگیری، حوزه متهم را دستگیر و به دادستانی معرفی کرده است. سرانجام وی به دوونیم سال زندان محکوم شده بود. گفته می‌شود در آن هنگام نیز از نزد خان‌شیرین (عامل کشتار) سه میل سلاح (تفنگچه و کلاشینکوف) و بمب دستی و یک پیپ مرمی و برچه نیز پیدا شده بود؛ اما این شخص پس از شش ماه رها می‌شود و شب‌هنگام به خانه‌ی خان‌شیرین (قربانی این رویداد) حمله کرده و با کلاشینکوف ده تن اعضای این خانه را به قتل می‌رسانند و فرار می‌کنند. سه اتاقی که جمعه‌شب شاهد مرگ ده تن بوده، حالا بوی خون می‌دهند و سندلی‌ها سرد شده و فضای خون‌آلود این اتاق‌ها گواه روشن این رویداد وحشت‌ناک است.
  یما قادری پسر خانواده‌ی قربانی می‌گوید که یک هفته پیش همین خان‌شیرین (متهم) به ما اخطار داده بود که یا پول مرا بدهید یا که مواظب جان‌تان باشید. یما می‌افزاید که برادر خان‌شیرین در اردوی ملی است و برحال وظیفه اجرا می‌کند: «خان‌شیرین یک شخص روانی و جاهل است که قبل از این هم دو نفر را در سنجددره کشته بود.» وی افزود که «سال قبل خان‌شیرین زندانی شده بود، اما قبل از وقت رها می‌شود و شب‌هنگام حمله کرده و تمام اعضای این خانه را به رگبار می‌بندد.» در این حادثه سه نفر زنده مانده‌اند که یکی حوای دو ساله است که مادر و برادر‌هایش را از دست داده و یک پسر جوان و یک دختر جوان خانواده شدیداً زخمی هستند.
  حامد قادری یکی از پسران این خانواده می‌گوید که «سال گذشته زمانی که همین خان‌شیرین نام، مادر و خانم برادر و برادرم را لت‌وکوب کرده بود و سلاح کشیده بود، ما به حوزه خبر دادیم که [در نتیجه‌ی برخورد خان‌شیرین با حوزه] یک شبانه-روز این شخص با نیرو‌های امنیتی جنگ کردند و بالاخره برادرم که متضرر بود نیز زندانی شد. نهادهای امنیتی و عدلی از ما در هر قدم محکمه و ثارنوالی رشوت می‌گرفتند.» حامد با ناراحتی می‌گوید که «دولت جز رشوت‌خوری و بی‌عدالتی هیچ خدمتی نمی‌کند. اگر این‌گونه نیست، پس چرا از ما که متضرر بودیم پول گرفت و برادرم را زندانی کرد؟ در حالی‌که متهم زودتر از وقت تعیین‌شده‌اش رها می‌شود، اما برادرم دو ماه در زندان بود و وقتی‌که رها شد، پولیس از ما پنج‌صد افغانی گرفت تا ولچک را از دستش دور کند.»
  لیلا( نام مستعار)، عروس خانواده و مادراندر حوای دو ساله می‌گوید که امباقش با سه طفلش کشته شده و تنها یک کودک دو ساله‌اش زنده مانده است. وی اضافه کرد که «سال گذشته وقتی شخص قاتل از شوهرم پول گروی‌اش را تقاضا کرد و شوهرم پول نداشت، یک روز خشویم را لت کرد و یک دستش شکست و دشمنی از همان روز شروع شد.» به‌گفته‌ی اعضای این خانواده، عامل کشتار (خان‌شیرین) یک خانه را از خان‌شیرین (قربانی این حادثه) گرو گرفته بوده و زمانی‌که پول گروی‌اش را از وی خواسته، خان‌شیرین (قربانی حادثه) نتوانسته است پول او را بپردازد. جنگ و درگیری میان این دو از همان زمان و ظاهراً بر سر گرفتن پول آغاز می‌شود.
  بر مبنای شرایط «معاملات مسکن»، یک شخص در بدل مقدار پول مشخصی می‌تواند خانه‌ی فرد دیگری را «گرو» بگیرد، اما پس از پایان قرارداد، «گرودهنده» باید تمام پول «گروکننده» را به وی بازگرداند.
  در پیوند به این حادثه، کاکا و شوهرخواهر قاتل دستگیر شده و قاتلین هنوز آزاد هستند. اعضای خانواده‌ی کشته‌شدگان از کم‌کاری پسته‌های امنیتی و حوزه‌ی پولیس شکایت دارند و می‌گویند در حالی‌که حوزه و پسته‌ی پولیس در چند قدمی خانه‌شان قرار دارد، اما دو ساعت پس از حادثه به محل رسیدند.
  فریحه (نام مستعار) یک عروس این خانواده می‌گوید که «در خانه‌ی قاتل تفنگچه و بمب دستی و یک دیگ بخار پر از مواد انفجاری وجود داشت و این شخص همیشه با فحش و دشنام‌های رکیک مردان ما را سر غیرت می‌آورد و این‌ها مجبور می‌شدند که چیزی بگویند.»
  خان‌شیرین پسر بزرگ این خانواده که شاهد کشته شدن سه فرزند و خانمش در اتاق‌شان است می‌گوید که «وقتی صدای گوله از اتاق پایین آمد به بچه‌ها گفتم که فرار کنید که آمدند، تا از اتاق برآمدیم دو پسر و یک دختر و خانمم را پیش رویم کشت و من فرار کردم.»
  در همین حال بریالی رییس امنیتی شورای شمال‌شرق حوزه‌ی پنج‌صد فامیلی می‌گوید که «سال قبل از نزد همین قاتل دو میل تفنگچه و یک میل کلاشینکوف و بمب دستی به‌دست آوردیم و به حوزه‌ی امنیتی پانزده تسلیم کردیم. اما این شخص قبل از وقت از زندان رها و دوباره مسلح شده. روی کدام تصمیم؟ پشت حادثه کی است؟ کی به او سلاح داد؟ لباس نظامی را از کجا کرد؟» این‌ها سوالاتی هستند که آقای بریالی از نهادهای امنیتی می‌پرسد و از فساد در ادارات امنیتی شاکی است. این حادثه بعد از دو هفته صدور مجوز حمل سلاح صورت می‌گیرد.
  قاتل براساس گفته‌های فامیل مقتول محکوم به حبس دوونیم ساله بوده است، اما پیش از ختم این موعد، آزاد شده است. سخن‌گوی دادستانی کل کشور پاسخ به این پرسش را که «خان‌شیرین چرا از زندان آزاد شده بود؟» به زمان دیگر و تکمیل شدن تحقیقات این اداره واگذار کرد. اما تلویزیون یک به‌نقل از منابع‌اش گفته است که ممکن است قاتل بر اساس فرمان عفو و بخشش ریاست‌جمهوری آزادی‌اش را به‌دست آورده باشد.


برچسب ها: ده ، عضو ، خانواده‌ی ، «خان‌شیرین» ، چگونه ، تیرباران ، شدند؟ ،